Další pověsti
Pověsti vznikají vyprávěním z generace na generaci. Tím je dáno, že z nich není možné poznat, jestli se ta která událost opravdu stala. O Čertově stolku existuje několik verzí pověstí, mají společný základ, ale v detailech se liší. Podoba pověsti na této stránce vychází z toho, že měl poustevník před svou jeskyní jakýsi kamenný stůl s kamennými lavicemi, kde sedával on a při návštěvách také čert. Možné to je, protože před jeskyní je na něco takového dostatek místa.
Poustevník zřejmě udělal svěceným uhlem tři kříže právě na kamenné lavici, která se samozřejmě nedochovala. Jeskyně je sice nahoře ve svahu, ale pod skálou, řekněme deset či dvacet metrů od jejího vršku.
V jedné verzi pověsti se totiž praví, že poustevník udělal ty tři spásné kříže nahoře na skále, kde je nevelká plošina připomínající stůl. Ovšem pokud by čert sedával právě tam, minulo by se jeho svádění k obžerství účinkem. Postevník by na něj neviděl.
Vtip Čertova stolku je právě v jeho podobě, tedy obrovském k nebi trčícím balvanu, kderý něco jako stůl připomíná a který přímo vybízí k představě, že by tam mohl sedávat pekelník.