Libice nad Doubravou patří mezi nejstarší lidská sídla v této oblasti. Mezi Čechami a Moravou totiž ležel hustý les, který tvořil hranici, a pokud se chtěli cestovatelé dostat na druhou stranu, museli projít prorubanými a chráněnými místy. Právě Libice bývala jedním z takových míst. Z české strany byla výchozím bodem do nehostinných hvozdů. Tudy vedla Cesta liběcká...
Na webu Prezentace starých mapových děl si lze prohlédnout, jak místo vypadalo před mnoha lety, a na stránkách geoportal.gov.cz se zase mimo jiné nachází i fotografická mapa z roku 1953.
Kam se podívat v této části?
Čtyřicet černobílých fotografií z šedesátých let dvacátého století doprovázejí vzpomínky na dětství.
|
Velmi rozsáhlá část, která je složená z citací různých dobových textů. Jako zdroj posloužily kroniky, víc než sto let starý spisek o Cestě liběcké a další záznamy, nechybí ani překlad císařského dekretu, kterým bylo v roce 1795 Libici umožněno pořádání trhů. Díky dávné stezce vzniklo o místní historii několik zajímavých materiálů, z nichž bylo možné čerpat.
|
Sbor byl ustaven v roce 1883 a dodnes ovlivňuje chod obce. Zde se na třech stránkách nacházejí citace z brožurky vydané ke stému výročí založení této organizace.
|
Zatím pouze Chotěboř, Maleč, Štěpánov a Bezděkov; výhradně informace z historie a odkazy.
|
Starší i novější snímky, které dokumentují proměny obce během půlstoletí. Další fotografie a dobové obrázky jsou samozřejmě i na jiných stránkách tohoto webu.
|
Vznikly v šedesátých letech minulého století, představují vesnici té doby a malovali je dva libičtí rodáci, Jaroslav Záruba (č.p. 101) a Jan Málek (č.p. 81).
|
Co je ještě ke shlédnutí?
Tuto mapu vystavoval obecní úřad při oslavách v roce 2006. Po kliknutí na obrázek se otevře velká mapa s nápovědou. Kdo chce mít mapu čistou, podívá se
sem .
Jedna z nejstarších místních pohlednic. Dokumentuje, jak se vesnice během posledního půlstoletí proměnila. Pohled od hřbitova.
V popředí se dnes nachází celá nová čtvrť.
|