drobné libické obrázky   ||   část o obci a okolí   ||   vzpomínky   ||   stránka 08

    Libice nad Doubravou / ze střechy

Libice nad Doubravou Na obzoru vlevo je Hradiště, vpravo Stráň nebo také Vinice a mezi nimi sedlo, přes které vedla kamenitá cesta do Blatnice. Odtud byl také dobře vidět zámek i kostel. V popředí vlevo se nacházela pazderna.

Libice nad Doubravou Řekl bych, že to, co je vidět na obzoru, je Nehodovka. Tam někde by totiž měla být. Chci také upozornit na mohutnou Málkovu hrušeň, která bývala za našeho dětství neuvěřitelně plodná. Když hrušky padaly, byl jich vždycky pod stromem hustý koberec.

Libice nad Doubravou Prostranství v popředí jsme říkali Na place a denně jsme si tam hráli. Tehdy zde byly složené betonové trubky, které stály vedle sebe, my jsme po nich skákali a kdo se nestrefil, odřel si nohu. Trubky sloužily k vybudování kanalizace.

Libice nad Doubravou Kopci vzadu se říkalo Kopec, více vpravo jsou Leštiny. Z kopce se bezvadně jezdilo na lyžích. Dole byla totiž louka a pozůstatek hráze. Jenže později družstevníci všechno rozorali a my jsme končívali na hrbolcích hlíny, když bylo méně sněhu.

Libice nad Doubravou U Sekerkových na zahradě rostly dva nádherné stromy. Smrk a bříza. K Sekerkovým jezdil vnuk, a přestože byl mladší, dívali jsme se na něj s obdivem. Byl totiž Pražák. V osmašedesátem s rodiči emigroval. Později domek koupili Šťastnovi a přestavěli ho, ale stromy nezachovali.

Libice nad Doubravou Cesta k Sokolovcům. Žádný asfalt, jen kamení a písek. Když zapršelo, tvořily se louže a bláto. Když bylo sucho, prášilo se i za jízdním kolem. Tenkrát se stal módním sportem tenis. Z prkýnek jsme vyřezali pálky, přes cestu natáhli provaz, patou boty vyznačili čáry a už se hrálo. Když jel traktor nebo motorka, provaz jsme sundali, nechali je přejet, a pak jsme pokračovali. Nikdo nenadával.

Černobílé snímky jsou z poloviny 60. let dvacátého století a fotograf stál na střeše domu.
Barevné záběry jsou z konce 90. let a ukazují dům, na jehož střeše fotograf stál. Dnes už ale ten dům vypadá jinak.
Libice nad Doubravou
Libice nad Doubravou Libice nad Doubravou
předchozí   ||   další stránka


60. léta
minulého století


přidejte vlastní
vzpomínku

do
návštěvní knihy

  úvodní  

  nultá  


  návštěvní kniha  

  blog  

  školní vzpomínání  

  vzpomínky  

  z Hradiště  

  od hřbitova  

  u Barťáku  

  na Nádržce  

  stromy  

  ze střechy  

  různé  

  poznámky  

  historie  

  1801-1900  

  1901-1918  

  1919-1945  

  z obecní rady  

  cesta liběcká  

  písemnosti  

  kostel  

  cestopis  

  socialismus  

  dekret  

  hasiči  

  fotogalerie  

  nejstarší

  ze stejného místa

  bez komentáře  

  střípky

  masopust 2008

  masopust 2014

  galerie  

  obrazy

  kresby

  okolí  

  Železné hory

  Doubrava

  kontakty  

  autor