drobné libické obrázky   ||   část o obci a okolí   ||   vzpomínky   ||   stránka 05

    Libice nad Doubravou / u Barťáku

Libice nad Doubravou V těchto místech dnes stojí rodinné domky a vede ulice. Když se na přelomu šedesátých a sedmdesátých let regulovaly mokřiny za pivovarem a když se z čihadelské strany budovala kanalizace, byla všechny voda svedená právě sem do Barťáku.

Libice nad Doubravou Z něj ještě přetékala do dalšího rybníčku, spíš mokřiny či močálu, kde rostly vysoké stromy a keře, a odtud teprve putovala do Doubravy. Když se to tak vezme, šlo vlastně o splašky a tyhle dvě nádrže sloužily jako přírodní čističky. Zřejmě krátce, protože záhy byl Barťák zavezen zeminou.

Libice nad Doubravou V místech, kde ležel, by měly být položené v zemi velké betonové kanalizační trubky. Potrubí vede mezi Exnerovými a pivovarem a mezi bytovkou a odbočkou na Lhotku. Předtím se pod silnicí nacházela rozměrná trubka, ve které jsme si v dětství často hrávali. Trubka sloužila i jako úniková cesta při honičkách.

Libice nad Doubravou Na předchozím záběru je zcela vpravo dnešní budova obecního úřadu. Anebo je druhá zprava. Na tomto snímku zcela vlevo je vidět rozestavěná bytovka.

Libice nad Doubravou Vlevo v pozadí vyčnívá věž zámku, vlevo se také nachází stodola (ne ta vpravo), kde jsem se spolužáky prožil nejedno dobrodružství. K velmi oblíbeným patřilo budování tunelů v uskladněném senu a skokům z patra do slámy.

Libice nad Doubravou Při pohledu na tento starý černobílý obrázek nás napadne, že některé libické partie bývaly kdysi velmi malebné. Jak z učebnice pro výtvarníky. Nádherná kompozice byla postupně nahrazována zahuštěným chaosem.

Libice nad Doubravou Je zajímavé, že tahle část obce byla zastavěná pouze po jedné straně ulice. Jakoby prastará Libice vznikla spojením dvou částí. Jedné na návrší u pivovaru, druhé na kopečku u kostela. Spíš ale pozemky někdo vlastnil a nehodlal je prodávat na stavební parcely.

Libice nad Doubravou Když lidé osídlovali toto místo, nestavěli své příbytky na břehu Doubravy (snad proto, že byla nevyzpytatelná a často se rozvodňovala), ale na návrší nad potokem, který sváděl vodu z kopce. Na snímku v pozadí. A naproti bývalému pivovaru možná stávala Lubiatova tvrz.

Černobílé fotografie
pravděpodobně pocházejí z let 1963 až 1966, některé by mohly být i ze začátku 70. let. Barevné snímky ukazují, co je v těch místech dnes, jsou z roku 2012
Libice nad Doubravou 2012
Libice nad Doubravou 2012
předchozí   ||   další stránka


60. léta
minulého století


přidejte vlastní
vzpomínku

do
návštěvní knihy


čistička odpadních vod

  úvodní  

  nultý  


  návštěvní kniha  

  blog  

  školní vzpomínání  

  vzpomínky  

  z Hradiště  

  od hřbitova  

  u Barťáku  

  na Nádržce  

  stromy  

  ze střechy  

  různé  

  poznámky  

  historie  

  1801-1900  

  1901-1918  

  1919-1945  

  z obecní rady  

  cesta liběcká  

  písemnosti  

  kostel  

  cestopis  

  socialismus  

  dekret  

  hasiči  

  fotogalerie  

  nejstarší

  ze stejného místa

  bez komentáře  

  střípky

  masopust 2008

  masopust 2014

  galerie  

  obrazy

  kresby

  okolí  

  Železné hory

  Doubrava

  kontakty  

  autor