Všechny české vánoční známky


blog str. 5

vánoční známky vánoční známky vánoční známky vánoční známky vánoční známky vánoční známky

            Aktualizace:

vánoční známky

vánoční známky

            V roce 2013 vánoční známku nikdo nevydal.

vánoční známky

            A ještě československé vánoční známky

vánoční známky

Málokterá země to má. Od doby, kdy vzniklo Česko, vychází každý rok nejméně jedna známka s motivem vánočních svátků. Abychom ale měli obraz kompletní, je třeba přidat i tři předchozí roky ještě společného Československa a tedy tři další známky. Je až příznačné, že tu poslední československou známku vytvořil malíř a ilustrátor Karel Franta spolu s grafikem a nestorem známkových rytců Bedřichem Housou a o první českou se postaral Adolf Born a rytec a medailér Martin Srb.
Bornova známka je rozpustilá, jak bývá v jeho obrázcích zvykem, a v tom ji už žádná další vánoční nepřekonala. Snad trochu jedna ze dvou, které vyšly v roce 2005. Obě opět nakreslil Karel Franta, ale zatímco na první je obvyklý betlémek, na druhé se tři koledníci - Kašpar, Melichar a Baltazar - prohánějí na kometě.

Pokud si vánoční známky za sebou seřadíme podle let, zjistíme, jak se od roku 1990 měnily ceny. Spolehlivě tak určíme, kdy a za kolik se pohlednice posílaly, respektive jak se zdražovalo: Byly to takové cenové dvouletky - první dva roky 50 haléřů, pak 2 Kč, 3 Kč, dva roky 4 Kč, pak nám tam nehraje rok 1999, protože se opět vracíme na 3 Kč, následuje 5 Kč, 5,40 Kč, 6,40 Kč, 6,50 Kč - to jsme v roce 2004, pak dlouhé čtyři roky zůstáváme na 7,50 Kč, abychom od roku 2008 do roku 2010 setrvávali na 10 Kč. Čili zdražení o 2000 %. Známka z roku 2011 je poprvé označená písmenem A.

proklad
aktualizováno 13. 11. 2014
proklad

S výjimkou let 2010 a 2012 prošly všechny známky poštou, odlepil jsem je z pohlednic nebo dopisů.

Tento soubor vznikl v roce 2010, přičemž jsem vánoční známky sbíral od vzniku České republiky. Další vánoční známky přidávám vždy v konkrétním roce.

Proč to tu je?
Protože jsem nikde na internetu takhle kompletně všechny české vánoční známky nenašel.

Po kliknutí se každý list zvětší


předchozí


  návštěvní kniha    blog  

  předchozí  

  další  


  další nabídka  

  doubravka  

  libické obrázky  

  pražské sochy

  fotografie

  zárubova galerie  

  vzpomínky

  odkazy

  videa  

  divoká řeka

  libické pohledy


  index  

  zcela úvodní

  kontakt  

  autor


  články